Zdrowo jedz

Najlepszy blog o zdrowym jedzeniu i - ogólnie - odżywianiu się.

Wpisy

 • piątek, 08 listopada 2013
  • Czego nie należy robić przy zdrowym odżywianiu?

   Mówiąc o tematyce zdrowego żywienia często zwraca się uwagę jedynie na to, co powinno się jeść - rzadziej z kolei zwraca się uwagę na rzeczy, których tak naprawdę nie powinno się robić. Być może dzieje siętak z tego powodu, że ludzie są świadomi tego, co robią źle, jednak nie chcą się do tego przyznać, bo albo im to odpowiada, albo nie są jeszcze gotowi na zmiany. Jakie rzeczy powinniśmy w związku z tym wyeliminować z naszego życia, by móc cieszyć się zdrowiem i odpowiednią kondycją?

   Przede wszystkim powinniśmy całkowicie zrezygnować z podjadania. Ustalmy wiele (od 8-9) posiłków w ciągu dnia i spożywajmy je regularnie, o określonych porach. Nie podjadajmy między nimi (mając ich tak dużo zazwyczaj nie będzie to koniecznie), gdyż nie dajemy w ten sposób naszemu organizmowi szansy na to, by odpoczął od jedzenia.

   Kolejnym problemem mogą być przekąski - nie jedzmy słodyczy, a zastąpmy je słodkimi owocami i warzywami. Jabłka, banany - one są świetnymi alternatywami dla osób uwielbiających zdrowie.

   Rzeczą, którą zdecydowanie chcielibyśmy wyeliminować z naszej diety są pochodzące z fastfoodów posiłki. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju hamburgerach, hot dogach, kurczakach. Je wszystkie można samodzielnie przygotować w domu, mając wtedy pewność co do tego, co zawierają i jak zdrowe tak naprawdę są.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   jced
   Czas publikacji:
   piątek, 08 listopada 2013 13:01
 • czwartek, 07 listopada 2013
  • Jakie zalety ma jedzenie pomidorów?

   Pomidor jest jednym z owoców (tak, wbrew pozorom nie jest warzywem), które są bardzo powszechne w naszym kraju - łatwo i bardzo tanio można je zakupić, co sprawia, iż nie są tak naprawdę brane poważnie przy ustalaniu diety. Tak naprawdę jednak jedzenie pomidorów jest w stanie przynieść ze sobą całą masę korzyści, o których rozpiszę się w tym właśnie wpisie.

   Przede wszystkim należy powiedzieć, iż pomidory w znakomity sposób pozwalają ochronić się przed rakiem. Udowodniły to niezliczone badania, z których każde wykazało zbawienny wpływ pomidorów na prostatę, brzuch i płuca (ich właśnie rakom pozwalają zapobiec). Wszystko przez substancję zwaną likopenem, która nie tylko jest odpowiedzialna za czerwony kolor tych owoców, ale też posiada właśnie wspomniane rakobójcze właściwości.

   Pomidory to nie tylko walka z rakiem. Pozwalają one zapobiec uszkodzeniom DNA. Ponadto zawierają wielkie ilości witaminy C i A, które pozwalają stawić czoła chorobom związanym ze starzeniem się - cukrzycy, artretyzmowi czy utratom pamięci. Dodatkowo pomidory są znakomitym środkiem do zapobiegania ryzyku chorób serca. Walka ze zgagą to również ich zaleta.

   Jak już zostało wspomniane wcześniej, przy tych wszystkich zaletach pomidory są jednocześnie bardzo tanie. Nie ma sensu dłużej się nad nimi rozwodzić - czym prędzej należy skierować się do sklepu!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   jced
   Czas publikacji:
   czwartek, 07 listopada 2013 12:18
 • piątek, 02 sierpnia 2013
  • Kanapki - czy muszą być nudne?

   Kanapka przez wiele osób uważana jest za coś najprostszego na świecie, nie tylko w przygotowaniu, ale i formie. Przeglądając różnego rodzaju blogi można się jednak przekonać, iż wcale nie musi być przekąską o skąpym wyglądzie i równie ubogą zawartością. Jako że kanapka "jest bardzo tolerancyjna", można z nią bardzo eksperymentować, stosując połączenia różnych produktów i dodatków.

   Kanapka wcale nie musi mieć prostej formy. Dzięki "elastyczności" możemy z niej zrobić niemal wszystko, co tylko chcemy. Możemy stworzyć kanapkowego stwora, ułożyć na niej jakiś napis czy upodobnić ją do wyglądu postaci z ulubionego serialu. Możliwości są ograniczone jedynie naszym talentem, a kanapka wcale nie musi być czymś "zaledwie smacznym". Może być prawdziwym, choć bardzo nietrwałym dziełem sztuki. Wystarczy wykazać się jakąś inicjatywą, a nie zaledwie kłaść na kromkę chleba kawałek szynki i przyprawiać pieprzem.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Kanapki - czy muszą być nudne?”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   jced
   Czas publikacji:
   piątek, 02 sierpnia 2013 14:04
  • Żuj gumę, ale z umiarem

   Gumy do żucia od dawna stanowią swoistą formę radzenia sobie ze stresem - zwłaszcza dla osób, które nie palą papierosów. Odkąd istnieją ludzie podzielili się na dwie grupy - tych, którzy są zwolennikami żucia oraz tych, którzy uważają je po prostu za niezdrowe i wcale nie takie higieniczne, jak mogłoby się na pozór wydawać. A jaka jest prawda? Czy gumy do żucia można żuć bez obawy o kondycję organizmu.

   Zdecydowanie można udzielić tutaj odpowiedzi twierdzącej. Gumy nie są szkodliwe - likwidują nieprzyjemny zapach pochodzący z ust, a także pozwalają zapobiegać próchnicy i zwiększyć wydzielanie śliny, która chroni całą jamę ustną przed różnego rodzaju bakteriami. Co ważne, guma pozwala przywrócić naturalne pH w jamie ustnej - i wcale nie jest to tylko chwyt marketingowy, a czysta prawda.

   Jakie złe strony może mieć żucie gumy? Przede wszystkim, jeżeli robimy to w nierozsądnych ilościach, możemy doprowadzić do bólu głowy, a także biegunki (którą już wcześniej się zajmowaliśmy). Należy się zatem zastanowić i nie spożywać gumy do żucia w zbyt dużych ilościach.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   jced
   Czas publikacji:
   piątek, 02 sierpnia 2013 13:56
  • Wybierasz się w podróż? Zapobiegaj biegunce!

   Biegunka jest jedną z dolegliwości, których zazwyczaj w trakcie podróży chcemy uniknąć. Jest bardzo uciążliwa i zazwyczaj dopada nas w miejscach, w których nie do końca przestrzega się higieny osobistej. Jak skutecznie radzić sobie z tą dolegliwością, by szybko uczynić naszą podróż przyjemną? Przede wszystkim należy zadbać o środki zapobiegawcze - lepiej nie dostać biegunki, niż ją leczyć. Oto najlepsze środki zapobiegawcze:

   • pij tylko napoje przegotowane albo te z zamkniętych (fabrycznie) opakowaniach,
   • lepiej nie pij napojów z lodem niewiadomego pochodzenia,
   • dokładnie myj i wycieraj wszystkie owoce, które spożywasz,
   • często myj ręce i dokładnie je wycieraj, nawet, kiedy wydają się być czyste,

   Często niestety musimy spotkać się z biegunką w podróży. Jak wtedy ją leczyć? Najlepiej pić jak najwięcej płynów - w ostateczności, gdy objawy nie będą ustępowały można łatwo pozbyć się tego schorzenia, po prostu stosując odpowiednie leki.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Wybierasz się w podróż? Zapobiegaj biegunce!”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   jced
   Czas publikacji:
   piątek, 02 sierpnia 2013 13:45

Kategorie

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa